ÇALIŞKAN: DEPREM SİYASET ÜSTÜ BİR KONUDUR

ÇALIŞKAN: DEPREM SİYASET ÜSTÜ BİR KONUDUR

ABONE OL
25 Haziran 2023 11:38
ÇALIŞKAN: DEPREM SİYASET ÜSTÜ BİR KONUDUR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde verdiği soru önergeleriyle depremi gündeme getirmeye devam ediyor.

Felaketin reaksiyonuyla ülkede gündem olduğunu ancak zamanın uzamasıyla ne yazık ki felaketin boyutu, unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Çalışkan, “Yüzyılın felaketi oluşu bir tespittir, ancak sorumlular bunu söyleyerek sorumluluktan kurtulamazlar. Bir savaşta kaybedeceğimiz insandan çok daha fazlasını birkaç dakika içerisinde kaybettik, büyük acılar ve trajediler yaşadık, halen de yaşanmaya devam ediliyor.  Her şey gelip geçecek, her şey unutulacak. Bir gün belki tekrar toparlanılacak ama o felaketi yaşayan insanların kayıplarını telafi etmek, onların üzüntülerine bir nebze olsun çare bulmak hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Bu felaketi yaşayan vatandaşlarımızın tekrar topraklarına/memleketlerine döndürüp, güzel barınma imkanları sağlayarak yaşadıkları acılar kısmen hafifletilebilir.” dedi.

HATAY, ÜLKENİN GÖZBEBEĞİDİR

Deprem bölgesi Türkiye’nin birinci gündemi olması gerektiğini vurgulayan Çalışkan, “Felaket, büyük can ve mal kaybına sebep olduğu kadar ülkemizin ekonomisini etkileyecek boyuta ulaşmıştır. Bölgenin tarımsal çeşitliliği, göç yükünü üstlenmesi, istihdama katkısı, ihracattaki payı ve stratejik konumu göz önüne alındığında ülkemizin bel kemiği diyebiliriz. Mesela sadece Hatay’ı örnek verecek olursak her ilçesinin ayrı bitki deseniyle birlikte; yayla, tarih, deniz, doğa, kültür ve inanç turizmi, mobilya, deri ve ayakkabı gibi yerel sanat sektörleriyle, filtre, demir çelik gibi ülkenin tamamına hitabeden ürünleriyle ülkenin göz bebeğidir.” İfadelerini kullandı.

HATAY ÖZEL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Depremin çok sert vurduğu lokasyonların başında gelen Hatay’ın acilen özel afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğine değinen Çalışkan, “Hatay’ın diğer illerle bağlantısı çok yetersiz kalıyor. Birçok ilde kilometrelerce tünel kazılırken maalesef Hatay’da en önemli ulaşım noktasında büyük bir keşmekeşlik var. Bu kadar uyarıya rağmen kimse görmedim, duymadım, bilmiyorum diyerek sağır-dilsiz rolüne bürünemez. Çevre illerin birkaç giriş yolu varken Hatay’da bırakın birkaç girişi, var olan Belen geçidine alternatif herhangi bir plan ve proje yoktur. Belen geçidi dünya ticareti ve ulaşım açısından da önemlidir.

DEPREM SİYASET ÜSTÜ BİR KONUDUR

Deprem bölgesinde büyük bir salgın tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan Çalışkan, “Bölgede havaların ısınmasıyla birlikte akrep, yılan, haşerat gibi farklı zehirli hayvanlar ortaya çıkmaya başladı. Çadırlarda yaşayan aileleri ve en önemlisi çocuklar için hayati tehlike arz ediyor. Deprem siyaset üstü bir konudur. Muhalefet ya da iktidar ayrım yapmaksızın belediyeler üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmak zorundadır. Burada bir başıboşluk söz konusudur. Kurumlar, tabiri caizse durmadan topu taca atarak, sorumluluğu birbirinin üzerine yükleyerek işin içinden sıyrılmaya çalışmaktadır. Belki reel politika açısından her şeyi normal gösterebilirsiniz. Temeller atıyormuş gibi yapabilirsiniz. Bitmeyen hastaneyi bitmiş gibi açabilirsiniz. Konteynerlerle herkesin barınma ihtiyacının karşılandığını gösterebilirsiniz. Şu anda bazı inşaatlar başladı, ama 300 bin evin yıkıldığı bir yerde 2 bin inşaat konutun yapılması hiçbir sorunu çözmez ancak göz boyama görevi görür. Sembolik temel atmalarla, ekran şovlarıyla algı yaparak insanların umutlarıyla oynanıyor. Depremzedelerin gururuyla, umuduyla kimse oynamamalıdır. Halen hak sahiplerine nasıl bir yardımda bulunulacağı belli değil.” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.