ÇALIŞKAN: İSRAİL’İN HEDEFİ “HATAY”

ÇALIŞKAN: İSRAİL’İN HEDEFİ “HATAY”

ABONE OL
14 Kasım 2023 22:49
ÇALIŞKAN: İSRAİL’İN HEDEFİ “HATAY”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, İsrail’in asıl amacının Hatay’ın da aralarında olduğu Türkiye’deki 22 il ve İran olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günler de 4 kişilik heyetle Filistin’e destek ve yaşanılan sorunları yakından takip edebilmek için Mısır’a giden Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, canlı yayına katılarak orada yaşanılan sorunları dile getirdi.

ÇALIŞKAN: ÇOK BÜYÜK ENDİŞEYE KAPILDIM

21. yüzyılda Filistin’de yaşananları, vahşet ve soykırım olarak gören Çalışkan dünyanın bu duruma sessiz kaldığını ve bu durumun kendisinde endişe yaratığını söyledi. Çalışkan, yaptığı değerlendirmede; ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye’yi de aralarına alarak bir diplomatik girişimde bulunduklarını ve bu girişimlerin ne bir ateşkes ne de savaşın sona ermesi olduğunu, bunun sadece Gazze’nin elinde bulunan İsrailli rehineleri serbest bıraktırmak üzeri bir girişiminde bulunduklarını ve yapılan ateşkes girişiminin bu nedenle olduğunu iddia etti.

‘’İSLAM ALEMİ SİYONİST İSRAİL’İN İNSAFINI, YORULUP SAVAŞI BIRAKMASINI BEKLİYOR’

Çalışkan, İslam aleminin şu an kilitlenmiş vaziyette olduğunun altını çizerek, tek beklentilerinin Siyonist İsrail’in yorulup savaşı bırakması olduğunu belirtti. Çalışkan, “İslam Alemi’nin tek beklentisi Siyonist İsrail’in insafı ve yorulmasıyla savaşa son verip ölülerini defnetmek ve yarlılarını bir an önce iyileştirmek ve şehrin tekrar eski haline getirmek için çalışmalara başlanması. Çalışkan; ikinci bir acı durumunsa çözüme yönelik öneriler, Gazze’yi tamamen boşaltıp oradaki insanları Sina çölüne yerleştirip orada bir körfez ülkesi kurmak için tüm borçlarını silmek kaydıyla Mısır’a yapılan teklif, ama Mısır Süveyş Kanalı’nın kaybı ve Siyonist İsrail’in yayılımını önlemek için bunu kabul etmedi” dedi.

DÜNYADA İSRAİL’İN NET OLARAK DESTEK ALDIĞI YER TÜRKİYE

Çalışkan, İsrail’in İslam ülkeleri arasında doğrudan destek aldığı ülkenin de Türkiye olduğunu belirtti. İsrailli pilotların Konya’da eğitim aldığını, yakıtlarının, erzaklarının da Türkiye’den gittiğini kaydeden Çalışkan; “’Arap ülkelerinin bu duruma tutumu maalesef Türkiye’den daha kötü, İsrail’e daha fazla destek veren insanlar. Gerçek şu ki İsrail’in dünyada net olarak destek aldığı yer Türkiye’dir. Gazze’yi bombalayan pilotlar Konya’da eğitimde, savaş uçaklarının mazotları Ceyhan petrol boru hattıyla geçiyor, İsrail’in sebze ve meyvesi Antalya limanından sağlanıyor. Bütün diğer malzemeleri ise Bandırma Limanı’ndan yükleniyor ve lojistik desteğin Adana İncirlik Üssü’nden yapılıyor” diyerek İsrail’e Türkiye’nin her konuda yardımcı olduğunu iddia etti.

‘’ANAYASA KRİZİNİN TEMELİNDE GAZZE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’’

Çalışkan, anayasa krizinin temel amacının gündem değiştirme olduğunu belirtti. Çalışkan konuyla ilgili açıklamasında;” Hükümet artık tepkileri üstlenemeyecek vaziyete geldi ve bir taraftan da İsrail’le ilişkilerinin bozulmasını istemiyor. Bunu içinde bu durumun bir gündem değiştirme girişimi olduğunu, düşünüyorum. Ülke bir anayasa krizine dönüştürülmüş durumda” dedi.

FİLİSTİN DAVASI ARTIK MİLLİ VE ULUSAL DAVADIR  

Çalışkan, asıl vahim olan iddiasını ise son olarak dile getirdi. Çalışkan, deprem ile yıkılan Hatay’ı yakından ilgilendiren iddiasında Hatay’ın da içinde bulunduğu 22 vilayetimizin büyük İsrail’in hedefleri içerisinde olduğunu, Gazze işgal edildiğinde hedefinde Türkiye ve İran olduğunu, artık bu durum dini bir davadan çıkıp milli bir dava haline dönüştüğünü ifade etti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.