Hatay Haber Gündem

DEPREMZEDE KADINLARA AYAKKABICILIK ÖĞRETİLECEK

Hatay Valisi Mustafa Masatlı önderliğinde, konteyner kentlerde yaşayan afetzede kadınların ayakkabıcılıkta istihdama katılımını sağlamak için sayacılık protokolü imzalandı.

DEPREMZEDE KADINLARA AYAKKABICILIK ÖĞRETİLECEK
15 Şubat 2024 - 20:40

Hatay Valisi Mustafa Masatlı önderliğinde, konteyner kentlerde yaşayan afetzede kadınların ayakkabıcılıkta istihdama katılımını sağlamak için sayacılık protokolü imzalandı.

Hatay Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza protokolüne, Vali Mustafa Masatlı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Oğuz Alibekiroğlu, İŞKUR İl Müdürü Abdullah Kılınç, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Öztürk, Hatay Ayakkabı İmalatçıları Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Doğan Aydın katıldı.

HATAYLILARIN SOSYAL HAYATA DÖNMESİNİ ÖNEMSİYORUZ

Masatlı, imza törenin ardından yaptığı açıklamada depremde her bakımdan ağır yara alan Hatay’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, devletin ilk günden itibaren atılması gereken tüm adımları eş zamanlı attığını belirtti. Kentteki her ferdi önemsediklerini ve tüm kesimler için umut verici ve iyileştirici projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Masatlı, şöyle devam etti: “Bunlardan biri de meydana gelen depremler sonrasında konteyner kentlerde yaşamaya devam eden kadınlarımıza yönelik sayacılık kursları verilmesidir. Bu kurslarımızla, kadınlarımızın ayakkabıcılık sektöründe istihdam edilmelerinin sağlanması amaçlandı. Bu amaçla, belirlenen konteyner kentlerde yaşamını sürdüren kadınlarımıza, mesleki eğitim kazandırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine karar verdik. Bu kararın ilk adımını da kadınlarımızın kolaylıkla çalışabileceği ayakkabı imalatına yönelik faaliyet gösterilecek saya üretimi olarak belirledik.” Masatlı, kursların İŞKUR kapsamında verileceğini, gerekli malzemelerin de DOĞAKA tarafından temin edileceğini söyledi. Sayacılık kursunun 3 ay süreceğini ve burada 12 ila 25 kişilik grupların olacağını ifade eden Masatlı, kursiyerlerin alacağı ücretin yanı sıra genel sağlık sigortası primlerinin de karşılanacağını bildirdi.

HATAYLILARIN EL EMEĞİ ÜRÜNLERİNİ DÜNYAYA PAZARLAYACAĞIZ

Yakın zamanda 40 kadın kooperatifini bir araya getirerek el emeğiyle üretilen ürünleri dünyaya tanıtmak adına “Hayat Hatay” üst markasını oluşturduklarını hatırlatan Masatlı, şunları kaydetti: “Kadınların el emeği ve göz nuru üretmiş oldukları ürünlerin pazarlarda kolaylıkla satılması, alıcılara ulaştırılması bakımından da elimizden gelen gayreti sarf ettik. Şu an itibarıyla o projemiz çok güzel bir şekilde devam ediyor. Dilerim bu da aynı şekilde başarıyla devam edecektir. Biz kadınlarımızın moralini yüksek tutup onları ayakta tutarsak şehrimiz daha kısa sürede ayağa kalkacaktır.”

2023 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem