DEPREMZEDE KORE GAZİLERİNE KORELİ KARDEŞLERİ EL UZATTI

DEPREMZEDE KORE GAZİLERİNE KORELİ KARDEŞLERİ EL UZATTI

ABONE OL
24 Eylül 2023 09:35
DEPREMZEDE KORE GAZİLERİNE KORELİ KARDEŞLERİ EL UZATTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediyesi, depremde faaliyet binası yıkılan Hatay Muharip Gaziler Derneğine yeni dernek binası için yer tahsis etti.

Derneğin Eski Antakya Sokaklarında uzun yıllar boyunca çalışmalarını yürüttüğü binası depremde zarar görerek kullanılamaz hale gelmişti. Derneğin yeni binası, HBB ve Koreliler Derneği çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Kore Gazileri Anma Topluluğu işbirliğiyle Antakya Atatürk Parkı içerisinde bulunan alanda yeniden inşa edilecek.

YUMUK: KARDEŞLİK SADECE KAN BAĞIYLA OLMUYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yer tahsisi tesliminde konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, “1950’de başlayan Türk-Kore kardeşliğinin 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrası da devam ettiğini belirterek, “Kardeşlik sadece kan bağıyla olmuyor, geçmişte kader birliği yaptığımız, Koreli kardeşlerimiz bugün, 1950-1953 yılları arasında Kore halkının bağımsızlık mücadelelerinde yanlarında olan kahramanlara bir ahde vefa göstererek gazilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bizim yanımızdalar. Kore’de verdiğimiz 890 şehit ve 21 bin 212 gazimizin fedakarlıklarına karşı göstermiş oldukları vefadan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yumuk, konuşmasının devamında başta HBB Başkanı Lütfü Savaş’a ve Türkiye Kore Gazileri Anma Topluluğu başkan ve üyelerine teşekkür etti. Türkiye Kore Gazileri Anma Topluluğu Genel Sekreteri Osman Sooyong OH ise depremden sonra bölgenin halini gördüklerinde, 1950 yılında yaşanan Kore Bağımsızlık Savaşı’ndaki bölgenin durumuna benzettiklerini bu yüzden çok üzüldüklerini söyledi. OH, “1950 yılında Kore’ye gelen kardeşlerimiz nasıl canlarını feda ettiyse biz de aynı şekilde deprem sonrası Türk halkına yardım etmek zorunda olduğumuzu hissettik. Türk devleti ve Kore gazilerimizle birlikte yürümeye devam edeceğiz.

KORELİLERDEN BÜYÜK VEFA ÖRNEĞİ

Türkiye’de yaşayan Korelilerin 2009 yılında kurdukları Koreliler Derneği, depremde evleri yıkılmış Kore gazilerine, evlerini yeniden inşa ederek veya hasar görmüş evlerin onarımlarını yaparak yardım eli uzattı. Türkiye Kore Gazileri Anma Topluluğu tarafından geliştirilen “Depremzede Kore Gazilerine Destek Projesi” kapsamında Kore Gazileri için yapılan konutların açılış töreni Bahçeköy Mahallesi’nde düzenlenen törenle gerçekleşti. Törende Rahmetli Kore Gazisi Salim Alkan’ın depremde yıkılan evinin yerine yeniden inşa edilen prefabrik konut Alkan’ın eşi Meryem Alkan’a teslim edildi. Teslim töreninin ardından HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Kilisli projede emeği geçenlere fincan takımı hediye etti. Proje kapsamında Rahmetli Kore Gazisi Ali Çekmen’in eşinin yaşadığı evin depremde hasar gören kısmı yeniden inşa edilerek teslim edildi. Kore Gazisi İzzettin Alkan’ın depremde yıkılan evinin yeniden inşa süreci devam ediyor. Hatay Muharip Gaziler Derneği binasını inşa süreci ise önümüzdeki ay başlayacak. Törene HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Kilisli, Türkiye Kore Gazileri Anma Topluluğu Başkanı Kyubaek Cho, Koreliler Dernek Başkanı Younghoon Kim, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, Muharip Gaziler Derneği Hatay İl Başkanı Ramzi Bakır, Kore gazileri ve yakınları katıldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.