Hatay Haber Gündem

DEVA LİDERİ BABACAN HATAY’DA KOORDİNASYONSUZLUĞA DEĞİNDİ

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Hatay’da hükumete seslenerek kentteki koordinasyonsuzluğa dikkat çekti.

DEVA LİDERİ BABACAN HATAY’DA KOORDİNASYONSUZLUĞA DEĞİNDİ
23 Ekim 2023 - 19:52

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Hatay’da hükumete seslenerek kentteki koordinasyonsuzluğa dikkat çekti.

Daha önce defalarca geldiği Hatay’ın ayağa kalkması için hükumetle yerel yönetimlerin koordineli hareket etmesi çağrısında bulunduklarını kaydeden Babacan, aradan geçen 8-9 aylık süreçte tablonun çok zor bir durumda olduğunu kaydetti. Babacan’ın yanı sıra Ankara Milletvekili Sadullah Ergin’in de katıldığı toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Babacan; “Hükümete sesleniyorum; bir an önce depremden etkilenen her bir ilimiz için ayrıca kendi çapında her bir ilçemiz için bir koordinasyon yapısı mutlaka kurun, işte Meclis açık, bu koordinasyon yapısına biraz güç verin, sorunların yerelde, yerel tarafından çözülmesiyle ilgili kapıları açın. 8-9 aylık bir süre geçmesine rağmen Hatay’daki tablonun hala oldukça zor olduğunu, yaşam şartlarının çok güç olduğunu bizzat yerinde görme imkanını bulmuş olduk. En büyük sorun, belirsizlik. Yani imar planı çıkacak mı, ne zaman çıkacak, hangi şartlarda kim haklara sahip, yargı süreçleri dikkate alınıyor mu? Yarın biliyorsunuz TBMM’de, komisyonda ele alınmaya başlanacak bir yasa teklifi var. Bu belirsizliğin bir kısmını da gidermeye dönük bir çalışma diye biz bunu anlıyoruz ama bir yandan da bazı belirsizlikler belki giderilirken yeni belirsizliklerin kapısını açma ihtimalini de görüyoruz. Bu kadar uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen hala plan, program konusunda eksikliklerin olması üzücü. Mutlaka meslek örgütleri ve yerel kapasite devreye girmeli ve her şeyle ilgili bir koordinasyon yapısı kurulmalı ama bu koordinasyon yapısı kurulurken de ‘A partisi, B partisi, bendensin, değilsin, ötekisin’ demeden, gerçekten bu şehir için beraber bir çalışma yapısının kurulmasını önermiştik. Fakat bu olmadı. Bunun olmamasının da kötü sonuçlarını, sıkıntılarını gerçekten hala yaşıyoruz, yaşamaktayız” dedi.

Ali Babacan, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Babacan, basın toplantısının ardından kentteki yıkım alanlarında incelemelerde bulundu.

2023 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem