HALHALI ZEYTİN HASADI İÇİN VİRA BİSMİLLAH DEDİLER

HALHALI ZEYTİN HASADI İÇİN VİRA BİSMİLLAH DEDİLER

ABONE OL
24 Eylül 2023 13:23
HALHALI ZEYTİN HASADI İÇİN VİRA BİSMİLLAH DEDİLER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay’ın zeytin türlerinin en gözdesi ve lezzetlisi olarak adlandırılan Halhalı zeytin hasadı için Altınkaya mahallesinde Vira Bismillah denildi.

Halhalı zeytinin bereketli bir biçimde yetiştiği Altınözü’nde herkes soluğu tarlalarda alırken bu eşsiz lezzet elle tek tek toplanıyor. Oldukça zahmetli bir toplama süreci olan Halhalı zeytinin tatlandırılmış bir biçimde sofralara gelmesi yaklaşık on günü buluyor. Altınkaya mahallesinde oldukça lezzetli halhalı zeytinleri ile evlerinin ihtiyaçlarını karşılayan Taze ailesi aynı zamanda fazla olan Halhalı zeytini siparişler doğrultusunda satarak ev ekonomilerine destek sağlıyorlar.

İSMAİL TAZE: HALHALI ZEYTİNİNİN HASADINA BAŞLADIK

Halhalı zeytini Altınözü Altınkaya mahallesinden sofralara ulaştıran çiftçi İsmail Taze yaptığı açıklamasında: ”Yöreye has yetişen halhalı zeytininin hasadına başladık. Halhalı zeytini lezzetli olduğu kadar zahmetli bir iş. Sabah 7’de evden çıkıyoruz bahçeye geliyoruz ve bütün günümüz bahçede geçiyor. Zeytin ağaçlarının başından tek tek zeytinlerimizi topluyoruz ve sonrasında tatlandırma işlemi gerçekleşiyor. Bu her zeytinden olmaz yalnızca bölgeye has olan halhalı dediğimiz zeytin çeşidimizden olur. Anlayacağınız her gördüğümüz ağaçtan yeşil zeytin yapmıyoruz. Halhalı zeytin, çekirdeği ufak ve eti oldukça fazla olan bir cinstir. Yendiği takdirde hemen farkını hissettirir, ağızda dağılır” dedi.

Bölgemize özel lezzetlerden olan halhalı zeytininin şehir dışında da oldukça rağbet gördüğünü belirten İsmail Taze:” Şehir dışından isteyen müşterilerimiz oldukça fazla. Halhalı zeytinimiz, tadana unutulmaz bir lezzet sunan ve “biz daha önce yeşil zeytin yememişiz” dedirten bir lezzettir. Talep oldukça fazla ve bir sonraki senenin siparişini şimdiden veren lezzet tutkuları da var. Bizler tarlamızda yetişen halhalı zeytinimizin bir kısmını satıyor bir kısmını hediye ediyor bir kısmını ise kendimize ayırıyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 63 senedir halhalı zeytin tatlandıran 75 yaşındaki Firdevs Taze: “Akşamüzeri tarladan gelen zeytinlerimizi evde özel tatlandırıcımızdan koyarak tatlanmaya bırakıyoruz. Tatlandırılan halhalı zeytinler, acı tadı kaybettikten sonra tuzlanarak sofralarımızda yerini alıyor” diye belirtti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.