KARA: YEREL BASIN YOK OLMA TEHLİKESİ İÇİNDE

KARA: YEREL BASIN YOK OLMA TEHLİKESİ İÇİNDE

ABONE OL
4 Haziran 2024 22:34
KARA: YEREL BASIN YOK OLMA TEHLİKESİ İÇİNDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında yerel basının gelir kaynaklarının engellenmesinin basını yok edeceğini belirtti.

Kara yerel basının gelir kalemlerinden olan abonelik sisteminin kaldırılması, günlük gazete alımının yapılmayacak olması gibi uygulamalar ilişkin bir açıklama yaptı. Kara açıklamasında şunları söyledi: “Yürürlüğe giren ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ ekonomik zorluklarla mücadele eden yeren basının durumunu daha da kötüleştirecek uygulamalar içeriyor. Bu paketin gerçekte saray yerine vatandaşa yük getiren bir düzenleme olduğunu kabul etmek gerek. Yerel basının temel gelir kaynakları olan gazete abonelikleri, reklamlar ve resmi ilanlar Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi kapsamında alınan ‘Basın ve yayın organlarına ilan ve reklam verilmeyecek, kamu kurum ve kuruluşlarınca hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmayacak’ kararı ile büyük darbe almıştır. Yerel basının demokrasilerin gelişimine katkıda bulunan ve halkın haber alma hakkını savunan önemli bir kamusal görevi üstlendiğini ifade eden Kara, “Bu nedenle, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ndeki olumsuz uygulamaların ve SGK ilan düzenlemesinin iptal edilmesi için gazetecilerimizin ve yerel basının yanında olmaya devam edeceğim” dedi.

‘TASARRUF DEMOKRATİK HAKLARDAN OLMAZ’

Yerel basın kuruluşlarının bölgedeki demokratik işleyişin baş aktörlerinden biri olduğuna dikkat çeken Kara, “Yerel basın, bölgesel demokrasinin önemli bir unsuru olarak, yerel yönetimlerin denetlenmesi, kamuoyu oluşumu ve vatandaşların sorunlarını dile getirme gibi konularda yıllardır kritik bir rol oynamaktadır. Halkın gözü, kulağı ve sesi olan bu kuruluşların tehlike altında olması, bizi onlarca yıl geriye götürebilir. Basın özgürlüğü gibi temel demokratik haklar kesinlikle tasarruf konusu yapılamaz. İktidarın her geçen gün medyaya olan müdahalesini ve baskısını çeşitli yollarla artırmakta. Yerel basına uygulanan bu ekonomik kıskaçtan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.