Hatay Haber Gündem

KILIÇDAROĞLU: ORTA SINIFI ÇELİK GİBİ GÜÇLENDİRECEĞİM

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yedi maddede ‘orta sınıfı çelik gibi güçlendirme’ planını anlattı.

KILIÇDAROĞLU: ORTA SINIFI ÇELİK GİBİ GÜÇLENDİRECEĞİM
01 Mayıs 2023 - 18:36

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yedi maddede ‘orta sınıfı çelik gibi güçlendirme’ planını anlattı.

Twitter’dan ‘Emekçiler’ notuyla video yayınlayan Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

*Sevgili halkım, bugün beyaz yakalı emekçilere seslenmek istiyorum. Bakın ben bu beyaz yaka, mavi yaka işine inanmam. Öyle diyorlar ama onlar da emekçi, bunlar da emekçi.

*Biri ofis emekçisi, diğeri fabrika. İkincisi de aynı cenderenin içinde. İkisi de büyük bir bunalım içinde. Türkiye tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşıyoruz. Krizin ötesinde bir buhranın içerisindeyiz.

*Silindir gibi geçtiler emekçinin üzerinden. Ülkede sadece iktidarın bu vatanın zenginliklerini peşkeş çektiği bir avuç zenginin keyfi yerinde. Onun için beyaz yaka, mavi yaka demeyelim. Ben yakanız ne olursa olsun orta sınıfın büyümesi gerektiğine inanırım.

*Türkiye’de bir küçük zümre dışında toplumun tüm kesimleri, ekonomik buhran başta olmak üzere onun tetiklediği gıda ve barınma krizi tarafından kuşatılmış durumda. Orta sınıf yok edildi.

*Saraylılar kendilerini kandırmasınlar. Eşitsizlikler üst gelir gruplarını daha da zenginleştirir, orta gelir gruplarını bitirir ve alt gelir gruplarını da öfke dolu yapar.

*Zannediyorlardı ki herkesi fakirleştirerek günlerini gün edebilirler, edemezler. Tüm yakalar, ister beyaz ister mavi. İster orta direk, ister yoksul. Hepimiz birbirimize bağlıyız.

*Bakın yoksulluk sınırı 31 bin 240 liraya yükseldi. Buna hiç bir sistem dayanmaz, çöker. Bugün her sabah daha fazla yurttaşımız yoksulluğa uyanıyor.

*Bu ülkede ya demokrasiye sahip olabiliriz ya da bir kaç kişinin elinde toplanmış büyük bir servete sahip olabiliriz. Ama İkisine de birden sahip olamayız.

*Bay Kemal için orta sınıf ne? Güvenli bir işi olan, bir ev sahibi olan, tasarruf edebilen, geleceğe yatırım yapabilen, çocuğunun eğitim parasına gücü yeten sınıf orta sınıftır. Ve bu yakaya bağlı değildir. Bu sınıfı büyüteceğim ve çelik gibi güçlendireceğim.

Bunları nasıl yapacağım?

1. Ülkede güven ortamını sağlayarak yatırımı çekeceğiz.

2. Temiz yönetimle halktan çalınanı halka iade edeceğiz ve akılcı şampiyonlar ligi ekonomistler ekibiyle Türkiye’yi hızla krizden çıkaracağız.

3. Türkiye’yi ucuz iş gücü, yüksek enflasyon sarmalından çıkarıp dünyayla rekabet eden bir ülke haline getirmek için dirençli yeni sanayi altyapısını kuracağız. Tüm teknoloji alanlarına yatırım yapacağız.

4. Çalışanlar için gelir vergisi tarifesini yeniden düzenleyeceğiz. Emekçiler üzerindeki vergi yükünü indireceğiz. Asgari ücretliden vergi almayacağız.

5. Kadınların çalışma yaşamına katılımını arttıracağız. Onlar gelir elde ettiğinde bu haneler hızla orta gelir grubuna dönüşecek.

6. Sanayiyi tüm Türkiye’ye yayarak İstanbul’dan Anadolu’ya ekonomik mobilite yaratacağız. Anadolu’yu yeniden şaha kaldıracağız. Bu da ücretleri otomatik olarak yükseltmek demek.

7. Organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri kuracağız. Mesleki eğitimle gençlerimiz yeni beceriler kazanacak. Sanayicinin ihtiyaç duyduğu aranan eleman sorunu giderilmiş olacak.

*Hepsi için planlarımız hazır. İlmek ilmek işledik her şeyi. O kadar hazırız ki, o kadar iyiyiz ki tek bir iş kaldı: Bu beceriksizleri göndermek.

[do_widget "FootyStats: League Table"]

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem