MİLLETVEKİLİ ÇALIŞKAN’IN ÖNERGESİNE BAKANDAN CEVAP GECİKMEDİ

MİLLETVEKİLİ ÇALIŞKAN’IN ÖNERGESİNE BAKANDAN CEVAP GECİKMEDİ

ABONE OL
21 Ağustos 2023 16:11
MİLLETVEKİLİ ÇALIŞKAN’IN ÖNERGESİNE BAKANDAN CEVAP GECİKMEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ın verdiği soru önergesini cevapladı.

6 Şubat deprem felaketiyle Hatay’da kamu yatırımlarının yetersiz olduğunu, depremin hemen ardından yaşanan trafik sorununu, yıllardır tamamlanmayan Hatay otobanının önemini, Belen Geçidi’nin yetersizliğini ve şehrin tek girişi olan Bahçelievler Kavşağının meydana getirdiği kaosu her fırsatta dile getiren Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ın verdiği soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Abdulkadir URALOGLU tarafından cevaplandırıldı.

Sarımazı-Topboğazı arasında ulaşımın sağlandığı Belen Geçidi, araç yoğunluğuyla hem trafik kazalarına neden olmakta hem de yolun tıkanmasıyla zaman kaybına neden olduğunu belirten Çalışkan, “Şehrimizin ulaşım problemlerini ele aldığımız soru önergemize Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen cevaba teşekkür ediyor; gerekli çalışmaların acil bir şekilde hayata geçirilmesini beklediğimizi vurgulamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ın soru önergesine Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince verilen cevapta; “İskenderun-Hatay Otoyolu, 7 km’si bağlantı yolu olmak üzere toplam 42 km uzunluğunda projelendirilmiştir. Güzergahın yatay-düşey hat ve yan yol planları ile kavşak projeleri onaylanmıştır. Tünel uygulama projeleri tamamlanmış olup, viyadük ve diğer sanat yapılarına ait proje çalışmaları devam etmektedir. Bahçelievler Kavşağı farklı seviyeli kavşak olarak hizmet vermektedir. İskenderun-Hatay Otoyol güzergahı; Belen Otoyol Kavşağı’ndan (Sarımazı) başlayıp, Amanos Dağlarını aştıktan sonra Amik Ovası’nda ilerleyerek Antakya-­Reyhanlı Yolu Alaattin Köyü mevkiinde son bulmaktadır. Projenin uygulanması ile Bahçelievler Kavşağı’nda transit trafiği yoğunluğunu azalmış olacaktır. Ayrıca mevcut Bahçelievler Kavşağı’ndaki yerel trafiğin rahatlatılması amacıyla sağa serbest dönüş kolları için proje çalışmaları devam etmektedir. Antakya-Reyhanlı Ayrım-Altınözü Yolu 20,3 km uzunluğunda olup Küncülü Boğaz mevkii ile Enek-Narlıca kesimlerini de içeren ilk 10 km’sinin onaylı projesi bulunmaktadır. Ancak sit alanlarına isabet etmesinden dolayı proje değişikliği yapılmış olup, revize proje tamamlanma aşamasındadır. Yolun devamındaki 10,3 km’lik kesimin 9,2 km’si bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanmış olup 1,1 km’lik kesimde çalışmalar devam etmektedir. Hatay il sınırları içerisinde yer alan ve Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan hasar gören yollarda ilk etapta gerekli onarımlar yapılarak söz konusu güzergahlar trafiğe açılmıştır. Kalıcı onarım çalışmaları kapsamında depremde hasar gören Antakya-Reyhanlı Yolu, Nurdağı-İslahiye-Hassa Yolu ve Hatay Havalimanı yollarının ihalesi yapılarak sözleşme imzalanmıştır. İhale kapsamında Demirköprü’de imalatlara başlanmış olup çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca depremde zarar gören Hatay ilindeki 5 adet tarihi köprünün ihalesi yapılmıştır. Depremde hasar gören muhtelif köprülerin bakım ve onarımları ile ilgili ihale hazırlık çalışmaları devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.