MİLLETVEKİLİ KARA ESNAFIN SESİ OLDU

MİLLETVEKİLİ KARA ESNAFIN SESİ OLDU

ABONE OL
10 Temmuz 2023 15:16
MİLLETVEKİLİ KARA ESNAFIN SESİ OLDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, 6 Şubat depremlerinde işyerlerinin yıkılması nedeniyle ticari faaliyetlerine devam edemeyen esnafın sorunlarını gündeme taşıdı.

Kara, ürün ve demirbaşlarının enkaz altında kalması nedeniyle uğradığı zararın yanı sıra geçici işyeri olarak temin edileceği söylenen konteyner çarşılarının henüz tamamlanmamış olması dolayısıyla bir de faturaların ertelenmesi şeklinde yardım adı altında yapılan yüklü borçlandırma gibi acil sorunlarını gündeme taşıdı. CHP Milletvekili “deprem sonrası konteynerlerin konum ve işlevsellik bakımından uygun olmadığı halde işyeri olarak esnafa temin edilmesi nedeniyle ve sektörleri birbirine benzemeyen işyerlerinin yan yana olmasının pratikte yarattığı sorunlara ve konteyner çarşıların depremin üzerinden geçen 6 aya rağmen hala tamamlanmamış olmasına değindi. Esnaf yoksulluk içinde ticari faaliyetlerine bir an önce devam etmek zorunda iken esnafın zararının sosyal devlet anlayışının gereği olarak karşılanması gerektiğini ifade eden Kara, “Esnaflarımıza gönderilen toplu faturaların bir an önce silinerek hayata tutunmalarına katkı konmasını ve içinde bulundukları durumdan dolayı çalışmadan, kazanmadan nasıl ödeme yapabileceklerini düşünen esnafa yardımların uygulamaya konmasını istedi.

TARİHİ UZUN ÇARŞI İHYA EDİLMELİ

Antakya ilçemizde bulunan tarihi uzun çarşının şehrin simgelerinden olduğunu vurgulayan Kara, “Tarihi uzun çarşı, turizm ve tarihi açıdan şehrimiz için büyük öneme sahiptir. Kültürel mirasımızın korunması ve turistlik değerlerimizi tekrar kazanabilmemiz açısında uzun çarşının acilen ihya edilerek, çarşı esnafının mağduriyeti sonlandırılmalıdır” dedi.

VERİLEN SÖZLER TUTULMALI

Esnaf kredi kooperatiflerinde deprem bölgesi için “Hayata Dönüş Kredisi” verileceğini; ancak aşırı talep ve yetersiz bütçe nedeniyle Esnaf Kredi Kooperatifinde binlerce dosyanın beklemede olduğuna dikkat çeken Kara, “Depremde her şeyini kaybetmiş esnafımız için kredi can suyu kıymetindedir. Acilen verilen sözler tutulmalı, esnafımız tekrar ekonomiyi canlandırmak için ticari faaliyetlerine başlamalıdır” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.