ÖZHASEKİ: TÜRKİYE DEPREM ÜLKESİDİR

ÖZHASEKİ: TÜRKİYE DEPREM ÜLKESİDİR

ABONE OL
16 Aralık 2023 09:44
ÖZHASEKİ: TÜRKİYE DEPREM ÜLKESİDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde 46 bin konutun teslim edileceğini, her ay 30-50 bin evin teslimlerini yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Depremzedeler için konut mücadelesi sürüyor. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler, 11 kenti enkaza çevirdi. Devletin tüm imkanlarını seferber etmesiyle ekipler 8 ay boyunca bölgede çalışmalarını sürdürdü.

AFET KONUTLARI YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz verdiği gibi konutların 1 yıl gibi kısa sürede tamamlanması için canla başla mücadele edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramankazan ilçesinde 210 adetlik GİMAT Dükkan Projesi’nin temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük kuru gıda ve hal kompleksinin temelini attıklarını ifade ederek, hayırlı olmasını diledi.

“TÜRKİYE BİR DEPREM ÜLKESİDİR, NOKTA”

Türkiye’nin yer altında “fitne odakları” ve “depremsellik” olarak iki dezavantajı olduğunu söyleyen Özhaseki, ülkenin terörle mücadelesini anlattı. Özhaseki, deprem tehlikesine ilişkin de şöyle konuştu: Türkiye bir deprem ülkesidir, nokta. Bunu bilelim. Emin olabileceğimiz herhangi bir yer yok. Şu anda hareketli 500 civarında fay hattı var. Doğru. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı biliyoruz. Aynı noktadan başlayıp Akdeniz’e doğru inen Doğu Anadolu Fay Hattı’nı da biliyoruz. Ege bölgesinin depremselliği de belli ama şu anda ‘bize bir şey olmaz’ diyerek oturanların bulunduğu yerlerde de 500 civarında hareketli fay hattı var. Özhaseki, 1900’lerden bugüne kadar denizlerde ve karalarda meydana gelen 6 ve üzerinde şiddetli yıkıcı deprem sayısının 226 olduğunu belirterek, “Ana karamızda meydana gelen 60. Ölen insan sayımız 130 bin. Neredeyse her 1-2 senede bir canımızı yakan bir deprem meydana geliyor. Böyle bir ortamda bize düşen bunu bilerek hareket etmek.” dedi. 6 Şubat depremlerinde şehirlerin gördüğü hasarı anımsatan Özhaseki, nüfusu milyonlarca, imkanları da kendi belediyelerine göre kat kat fazla olmasına rağmen bazı belediye başkanlarını deprem bölgesine “turist” gibi gelmekle eleştirdi.

“46 BİN KONUTUN TESLİMİ AY BAŞINDAN İTİBAREN YAPILACAK”

Bölgede yapılan konutlara ilişkin bilgi veren Özhaseki, şunları kaydetti:

200 bin konutun ihalesini yaptık, şimdi merkezde bir 50 bin konutun daha ihalesi yapılıyor. 100 bin civarında köy evlerinin büyük bölümünün ihalesini yaptık. Şimdi 30-40 bin tane daha çelik köy evlerinin ihalesi yapılıyor. Yerinde dönüşüm projemizi açıkladık. Şu ana kadar tam 250 bin vatandaşımız, ‘evet siz bize verin, yardım edin, destekleyin, evimizi yaparız’ dediler. Onları da takip ediyoruz. Her inşaatımıza verdiğimiz süre bir yıldan az. Yani temel atıyoruz, bir sene sonra neredeyse teslim edecek hale geliyoruz. 8 ay kadar önce temelini attığımız 46 bin konutun teslimini ay başından itibaren yapacağız. Her ay 30 bin, 40 bin, 50 bin evin teslimlerini yapmaya da devam edeceğiz. Elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Bir yandan da kentsel dönüşüm yasasını çıkardıklarını ifade eden Özhaseki, tüm Türkiye’de kentsel dönüşümü en hızlı biçimde yapmanın gayreti içinde olduklarını vurguladı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.