Hatay Haber Gündem

SEÇİM BİTTİ GÜNDEM BAKANLIKLAR

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimini kazanarak 3. kez Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesinde sürpriz isimlere yer verebileceği konuşuluyor.

SEÇİM BİTTİ GÜNDEM BAKANLIKLAR
30 Mayıs 2023 - 12:38

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimini kazanarak 3. kez Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesinde sürpriz isimlere yer verebileceği konuşuluyor.

Kulislerde, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın yeniden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olacağı konuşuluyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ise görev verilmeyeceği iddia ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da “yeniden bakan olmak istemediği” belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili kesin seçim sonuçlarını 1 Haziran’da açıklamasının ardından Cumartesi günü TBMM’de yemin edeceği, ardından da cumhurbaşkanlığı kabinesini açıklayacağı ifade ediliyor.

SÜRPRİZ İSİMLER OLACAK

Yeni kabinede “sürpriz isimlerin de yer alacağının” altı çiziliyor. Bu isimlerden birinin de daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini üstlenen, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın olduğu ifade ediliyor. Bir diğer sürpriz ismin de Hulusi Akar olduğu ifade ediliyor. AK Parti’den Kayseri milletvekili seçilen Akar’ın yeniden “milli savunma bakanı” olacağı kaydediliyor. Görevine devam etmesi beklenen bir diğer bakanın ise Mevlüt Çavuşoğlu olduğu belirtiliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “yeniden bakan olmak istemediği” belirtiliyor. Kulislerde, Acıbadem Sağlık Grubu başkanı ve eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, işadamı Mehmet Ali Aydınlar’ın yeni sağlık bakanı olacağı kaydediliyor. AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin’in adı kulislerde “adalet bakanı” olarak geçmişti. Ancak Erdoğan’ın Şahin’i, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın başına getirmek istediği kaydediliyor. Eski grup başkanvekilleri Bülent Turan, Yılmaz Tunç ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un da adı “Adalet Bakanlığı” için geçiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ise görevine devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TBMM’de yemin ettikten sonra “bakanlık görevine devam edeceği” konuşuluyordu. Ancak bugünlerde Soylu ile ilgili başka bir iddia da gündemde. Soylu’nun, yeniden İçişleri Bakanı olmayacağı, bunun yerine TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı görevine getirileceği ileri sürülüyor.

FARKLI KULİSLER DOLAŞIYOR

Konuşulan isimler şöyle:

Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile 13 yıldır MİT Müsteşarlığı görevini yürüten Hakan Fidan’ın adı kabine için geçiyor. Fidan’ın Dışişleri veya İçişleri Bakanlığı’na gelebileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da Dışişleri Bakanlığı için adı dile getiriliyor. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu’nun da Milli Savunma Bakanlığı için adı geçiyor. Trabzonlu olan Hacımüftüoğlu’nun bakan olması bekleniyor. Afet ve Göçişleri adı altında iki yeni Bakanlık oluşturulması planlanıyor. Sinan Oğan’ın da adı geçenler arasında.

[do_widget "FootyStats: League Table"]

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem