Hatay Haber Gündem

Yayladağı’nda Cemil Delioğlu Güreş Müzesi açıldı

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde Mehmet Cemil Delioğlu Güreş Müzesi geniş katılımlı törenle ziyarete açıldı.

Yayladağı’nda Cemil Delioğlu Güreş Müzesi açıldı
08 Mayıs 2023 - 13:25

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde Mehmet Cemil Delioğlu Güreş Müzesi geniş katılımlı törenle ziyarete açıldı.

Törene, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç,  Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Gökçe, AK Parti Hatay Milletvekili adayları Adem Yeşildal, Zehra Eren, Bağımsız Milletvekili Adayı Cahit Aşkar, Antakya Belediyesi Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, Alperen Ocakları İl Başkanı Muhammet Bıkmış, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Aziz Yılmaz, güreş sporuna ait materyalleri bağışlayan Cemil Delioğlu, güreşçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÜVENÇ: GELENEKSEL SPORLARIMIZI UNUTTURMAYACAĞIZ

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Devrent Sosyal Tesisleri Aba Güreşi Alanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da şifalar diledi.

Depremde kardeşi ve kuzenini de kaybettiğini belirten Güvenç, kendisinin de depremzede olduğunu söyledi. Hatay’ın deprem felaketinde en çok etkilenen il olduğunu ifade eden Güvenç, şöyle konuştu: “Depremin üzerinden 3 ay gibi bir süre geçti. Dünya tarihinin görmediği bir afeti 11 ilimizde yaşadık. Depremin en çok vurduğu yer şüphe yok ki önce Hatay, sonra Kahramanmaraş ve Adıyaman. Gidenleri geri getirme şansımız yok. Allah’a şükür ki bu büyük felaket milletimizin ölmediğini, sivil toplumun ayakta olduğunu ve devletimizin çok büyük olduğunu bizlere gösterdi. Diğer yandan da normalleşme çabaları içerisindeyiz. İş yerlerimizi ayağa kaldırırken, geleneksel sporumuz ve diğer spor faaliyetlerini de unutmuyoruz.”

TÜRKİŞ: DEPREMİN ARDINDAN SAHRA MUTFAKLARI KURDUK

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş de federasyon olarak deprem bölgelerinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Deprem sonrası deprem bölgelerinde sahra mutfakları kurduklarını aktaran Türkiş, “6 Şubat tarihinde hepimizin yüreği burkuldu, üzüldük, yıkıldık. Federasyonumuzun yönetim kurulunda yer alan 5 arkadaşımız da deprem bölgesindeydi. Çoğuna ilk anda ulaşamadık. Ardından Yayladağı Belediye başkanından Yayladağı’nın emniyette olduğunun bilgisini alınca çok mutlu oldum. Geleneksel Güreşler Federasyonu olarak depremin dördüncü günü itibarıyla Kahramanmaraş’ta, beşinci günü itibarıyla da Hatay’da 10 bin kişilik sahra mutfağı oluşturduk. İhtiyaç devam ettiği sürece mutfaklarımızı hazır ettik.” diye konuştu. Türkiş, eserlerini kamuya kazandıran güreşçi Mehmet Cemil Delioğlu’na da teşekkür etti.

YALÇIN: ABA GÜREŞLERİNİ DÜNYAYA TANITACAĞIZ

Yayladağı Belediyesi Başkanı Mehmet Yalçın ise Aba güreşini Avrupa’ya ve tüm dünyaya duyurmak için mücadele verdiklerini belirtti. Başkan Yalçın konuşmasında; “Değerli hemşerilerimiz ve Güreş Camiamızın değerli sporcularının katılımlar ile “M. Cemil Delioğlu Aba Güreşi Müzesi” açılışı akabinde 11 İl’de yaşanan depremde hayatını kaybeden güreşseverler ve vatandaşlarımızı anma programını gerçekleştirdik. Emek ve ter döken; Emniyet ve Basın Mensupları ile Yayladağı Belediye Personelimize; Bizlere bu organizasyonu tüm birikimleri ile gerçekleştirme fırsatı tanıyan Sn. M. Cemil Delioğlu Hocamıza saygılarımı sunuyor, teşekkürlerimi iletiyorum. Aba güreşini Avrupa’ya ve tüm dünyaya duyurmak için mücadele vermeye devam edeceğiz” dedi.

DELİOĞLU: ONLAR ARTIK TÜRKİYE’YE EMANET

Elindeki materyalleri Mehmet Cemil Delioğlu Güreş Müzesi’ne bağışlayan güreşçi Mehmet Cemil Delioğlu, en mutlu gününü yaşadığını söyleyerek duygu dolu anlar yaşadı. Müzede 150 ve 200 yıllık eserlerin yer aldığına değinen Delioğlu, artık eserlerinin tüm Türkiye’ye ait olduğunu kaydetti.

Açılış sonrasında 11 İlde meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybeden güreşçiler ve depremzedeler için Mevlid-i Şerif okutuldu.

[do_widget "FootyStats: League Table"]

2022 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem