Hatay Haber Gündem

BAŞKAN SAVAŞ İLE HBB AFETLERE HAZIR  

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kentte yaşanabilecek afetlere ön hazırlık amacıyla protokol imzalayarak örnek bir projeyi hayata geçirdi.

BAŞKAN SAVAŞ İLE HBB AFETLERE HAZIR  
09 Şubat 2024 - 12:24

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kentte yaşanabilecek afetlere ön hazırlık amacıyla protokol imzalayarak örnek bir projeyi hayata geçirdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ile Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG) arasında afet risklerine karşı alınabilecek önlemler konusunda yerel halkı bilgilendirmek amacıyla yapılacak olan işbirliği protokolün ön görüşmesi yapıldı. HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, depremden hemen sonra Hatay’a gelip arama kurtarma çalışmalarına katılan İstanbul merkezli Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği Başkanı Hüseyin Karadayı ve ekiplerini ağırladı.

SAVAŞ: HİÇBİR AYRIM YAPMADAN HATAYLILARIN YANINDAYDIK

Afetlerle mücadele ve müdahale konusunda kendilerinin de uzman ekiplerle çalıştıklarını kaydeden Başkan Savaş, işbirliği konusunda ilgili birimlere talimatlar vererek depremin hemen ardından hiçbir ayrım yapmadan Hataylıların yanlarından olduklarını ifade ederek HBB ekipleri tarafından binlerce insanı kurtarıldıklarını da bir kez daha hatırlattı. Savaş; Hatay’a gönderilen pek çok yardımın başka bölgelere gönderildiğini, ilk günlerde su, elektrik, enerji ve internet olmadığını, hırsızların şehri ilk andan itibaren yağmalamaya başladığını kaydetti. Vatandaşların enkaz altındaki yakınlarını kurtarmak için kiraladığı iş makinelerinin bile AFAD tarafından bekletilerek müdahale edilmesinin geciktirildiğini dile getiren Savaş, insanların yıkılan binalarda bağıra bağıra vefat ettiklerini dile getirdi. MAG Derneği Başkanı Karadayı, her türlü zorluklara rağmen depremin ilk akşamında Hatay’a ulaştıklarını 700 gönüllü ile 46 kişiyi enkazlardan çıkararak kurtardıklarını ve sonrasında da bölgede ilaç, çadır ve gıda yardımları da yaptıklarını ifade etti. Yıkıntılar arasında yaralı insanlarla saatlerce yan yana yatarak çalıştıklarını belirten Karadayı, hiçbir afet bölgesinde Hatay’daki acı tabloyla karşılaşmadıklarını dile getirdi. HBB Başkanı Savaş, arama kurtarma çalışmalarıyla destek olan tüm ekibe teşekkürlerini iletti.

2023 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem