ÇALIŞKAN MECLİS’TE KAYIP ÇOCUK İDDİALARINI GÜNDEME GETİRDİ

ÇALIŞKAN MECLİS’TE KAYIP ÇOCUK İDDİALARINI GÜNDEME GETİRDİ

ABONE OL
25 Ocak 2024 20:38
ÇALIŞKAN MECLİS’TE KAYIP ÇOCUK İDDİALARINI GÜNDEME GETİRDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Milletvekili Necmettin Çalışkan TBMM’de 6 Şubat depremlerinin ardından birçok vatandaşın kayıplarını aradığını ifade ederek, özel araştırma yapılması gerektiğini aktardı.

Kayıp çocukların akıbetinin araştırılmasına dikkat çeken Çalışkan, “Aslında depremzede aileleri ilgilendiren bu önerge depremzedelerin çığlıkları neticesinde gündeme alınmış olsaydı çok önemliydi, bir yere kadar anlaşılabilirdi ama bugün üzülerek belirtmeliyiz ki küresel çapta meydana gelen, eskilerin deyimiyle şüyuu vukuundan beter bir durumla karşı karşıyayız. Ülkemizde 1999 depreminden bugüne hemen her dönem tekrar edilegelen çocuk kayıplarının 6 Şubat depreminden sonra da tekrarı önemli… Ne var ki yıllardır, hele de son depreminden sonra aylardan beri bu felaketlere olan çığlıklar sürekli örtbas edildi, işitmezlikten gelindi. Ne zaman ki bu vahim iddia küresel çapta bir ada üzerinden Epstein iddiasıyla gündeme geldi, biz o zaman konuşuyoruz.” Dedi. 

“ADETA İLKEL KABİLEYE DÖNDÜK”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin halkın Meclisi olduğunu dile getiren Çalışkan, “böyle bir iddiaya asla kayıtsız kalamaz. Mutlaka bu konu açığa çıkarılmalı, kamuoyu bilgilendirilmelidir. Haftalardır süren bu kadar ithama rağmen en küçük bir reddiye söz konusu değil. Bu, az önce grup önerisi olarak verdiğimiz bir durum da değil. Bu açıdan da AK Partili dostlarımın şahıslarına, bir şekilde üzerlerine alınmasına da gerek yok. Bu, Türkiye’yi ilgilendiren bir durumdur. Malum olduğu üzere, burada, depremzede yakınları bir dernek kurmuşlar, haklarını arıyor. Bu bile bizim için büyük bir felakettir. Âdeta ilkel kabileye döndük. Türkiye Cumhuriyeti devletini yöneten iktidara halkımız güvenemediğinden hakkını kendi imkânlarıyla aramak üzere bir dernek kurdu. Ama biliyoruz ki burada susmak aslında bir açıdan da iddiaları kabul etmektir” tavsiyesinde bulundu. 

“DEPREMZEDELERİN SESİNİ DİNLEYİN”

Depremzede çocukların, hele de depremzede ailelerin o en zayıf noktalarında başlarına böyle bir felaket geldiği gibi bir durum fevkalade üzücü olduğunun altını çizen Çalışkan, “Biliyorum, iktidar mensupları bunu yine reddedecekler ama imkân olsa da bu önergenin altına kendileri imza atsalar da hepimiz “evet” desek bu insani durum beraberce araştırılsa. Bildiğiniz gibi, AK Parti Hükûmeti depremzedelerin bu çığlığına seyirci kaldı, sessiz kaldı, tek, kendilerince basit bir çözüm önerisi buldular. Bugüne kadar kayıp çocukların, kayıp yakınlarının takip edilebildiği bir ekran vardı, kamu bilgilendirilmesi yapılıyordu; kökten çözümle bu ekranı kapatarak işi çözdüler. Ben vicdanınıza sesleniyorum: Vicdanlı hareket edin, evet deyin, depremzedenin sesini dinleyin” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.