HATAY’DA BÜYÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİ

HATAY’DA BÜYÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİ

ABONE OL
29 Aralık 2023 15:46
HATAY’DA BÜYÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde deprem felaketinde çiftçileri telef olan vatandaşlara büyükbaş hayvan dağıtımı programına katıldı.

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ile birlikte Kırıkhan’daki hayvan pazarında çiftçilerle bir araya geldi. Bakanlığın, iyileşme sürecinde Hatay başta olmak üzere deprem bölgelerine desteklerinin devam ediyor. Bakan Yumaklı’nın yanı sıra programda Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hatay Milletvekilleri, il protokolü ve vatandaşlar da hazır bulundu. Deprem bölgesinde 43 bin 317 küçükbaş, yaklaşık 549 bin kanatlı hayvan kaybını karşıladıklarını belirterek Hatay’daki üreticilere bin 973 adet olmak üzere deprem bölgesine toplamda 5 bin 804 adet bedelsiz büyükbaş hayvan teslimini bu hafta tamamlayacaklarını kaydeden Bakan Yumaklı, programın ardından vatandaşlarla sohbet etti.

“DEVLETİMİZ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI, YAPMAYA DEVAM EDİYOR”

Bu toprakların 6 Şubat depremleriyle elim olayla anıldığını aktaran Yumaklı, ancak o halde bile buralarda üretime devam eden üreticilerin olduğunu söyledi. Devletin tüm imkanlarıyla depremzedelerin yanında olduğunu belirten Yumaklı, konuşmasında; “Biz de bakanlık olarak üretimin sürdürülebilir olması için her şeyi yaptık. Bunları birçok kereler söylediğimiz için tekrar etmeyeyim ancak çok önemli bir husus vardı, bugün de burada olmamızın gerekçesi Sayın Cumhurbaşkanımız bize ve bütün kamuoyuna ‘depremde hayvanlarını kaybeden vatandaşlarımızın bütün bu kayıpları birebir karşılanacak’ diye söyledi ve bize de bu talimatı verdi. Biz bu geçen süre içerisinde 43 bin 317 küçükbaş hayvanının deprem bölgesindeki kayıpları olan vatandaşlarımıza dağıtımını tamamladık, yaklaşık 549 bin kanatlı hayvan kaybı vardı, onları da karşıladık. 26 bin 318 arısıyla beraber kovanı temin ettik, büyükbaş hayvan kaybı vardı yaklaşık 5 bin 408 adet, bunların da bir bölümünü peyderpey tamamladık. Bu pazar gününe kadar tamamını vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız.

ÜRETİMİN SÜRMESİ İÇİN BİR ÇOK ŞEY YAPIYORUZ

Elbette biz üreticilerimizin üretimi sürdürebilmesi için birçok şey yapıyoruz. Daha dün gece Resmi Gazete’de yayınlandı, Mesela gelir koruma sigortası. Yani buğday eken üreticilerimizin makarnalık ve ekmeklik buğdayla alakalı eğer poliçe yaptıkları, sigortaladıkları bedel piyasa fiyatından daha yüksekte kalır ise yani piyasa fiyatı düşerse o poliçeyle onları karşılayacağız, bu dünyada uygulaması olmayan, ilk kez bizim ülkemizde uygulamaya geçecek bir husus. Bunun gibi birçok uygulamamız var. Tek isteğimiz var, bu eli öpülesi, her şeye rağmen üretime devam eden üreticilerimizin üretimine devam etmesi ve bu bereketli toprakların önce Anadolu’yu, ondan sonra da ihtiyacı olan diğer coğrafyaları doyuracak, onların gıda ihtiyacını temin edecek üretimi yapabilmeleri” dedi.

Başta Hatay olmak üzere tüm deprem illerine geçmiş olsun dileklerini ileten Yumaklı, yeni yılın da önceki yıllardan çok daha iyi olmasını temenni etti. Daha sonra, üreticilere büyükbaş hayvanları teslim edildi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.