Hatay Haber Gündem

HATAY’DA “YERİNDE DÖNÜŞÜM” BAŞLADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay’da 22 adet “Yerinde dönüşüm ofisi”nin açılışı ve temel atma törenini gerçekleştirdi.

HATAY’DA “YERİNDE DÖNÜŞÜM” BAŞLADI
17 Temmuz 2023 - 22:10

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay’da 22 adet “Yerinde dönüşüm ofisi”nin açılışı ve temel atma törenini gerçekleştirdi.

Emek – Aksaray Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında düzenlenen 464 konut ve 24 dükkânın temel atma törenine Bakan Özhaseki’nin yanı sıra Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay milletvekilleri, yerel yöneticiler ve STK temsilcileri katıldı.

Programda konuşan Bakan Özhaseki, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğuna değinerek, ”Dönüşüm ofisimizin açılışını temsilen burada yapıyoruz. Bir taraftan da Emek, Aksaray mahallelerimizi içeren 464 konutluk binalarımızın temelini atacağız. Biz bir gerçeği hep birlikte kabul edelim. Bu ülke bir deprem ülkesidir. Himalayalardan başlayarak Alplere kadar devam eden çizgi içerisinde dünyanın en riskli beşinci ülkesi olarak bir deprem ülkesi olduğumuzu hep birlikte önce kabul edelim. Bundan sonrası için de ne tedbir varsa bunları alarak önümüze bakalım ve hayatı inşallah böyle yaşayalım. Son depremde de 680 bin konut, 170 bin civarında da iş yeri, depo, ahır gibi yine bizim değerimiz olan bir takım varlıklarımız tamamıyla yok oldu. 850 bin civarında bağımsız birimi hepimizin yapması icap ediyor. Söylemesi çok kolay, 850 bin bağımsız birim. Ama bir tane şurada 50-100 metrelik inşaat yapmaya kalkın, başınızda ne kadar zorluk geliyor görürsünüz. Neredeyse altı tane yeni şehir yapılacak demektir. Bunlar da kolay işler değil. Tabii bunları inşallah hep birlikte yapacağız” dedi.

“ALLAH İZİN VERİRSE BİRÇOK EVİ DE BİR SENE İÇERİSİNDE BİTİRECEĞİZ”

Bakan Özhaseki, TOKİ tarafından 180 bin inşaatın ihalesinin yapıldığını ve birçok evin inşaatının 1 yıl içinde tamamlanacağını ifade ederek, “Değerli kardeşlerim, en kısa süre içerisinde bizler elbette ki bu hasarları kaldıracağız, yaraları saracağız. Allah izin verirse birçok evi de bir sene içerisinde bitireceğiz. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Tabii rezerv alanlarda bulabildiğimiz yerlerde TOKİ marifetiyle binlerce konutluk inşaata başladık. Yani 180 bin civarında inşaatımızın ihalesi yapıldı. Birçok yerde de inşaatlar hızla devam ediyor. Fakat bir taraftan da bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Birincisi şu; özellikle bizim 850 bin konutluk bir rezerv alanımız yok. Hatay için düşünün. 294 bin civarında ya ağır hasarlı ya yıkılmış ya yıkılacak yapımız var. Bunların hepsini bir yere taşıyalım dediğimizde neresi var size göre. Böyle bir geniş alan ne yazık ki yok. Herkes yerinde eğer zeminde bir sorun yoksa evini yeniden de dönüştürmek istiyorlar. Bunun için de bizler kendi içimizde epeyce toplantılar yaptık. En son da bu bölgelerin belediye başkanı 114 arkadaşımızı yani Adıyaman içinde, Hatay içinde, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep civarına gelen bütün arkadaşlarımızı bakanlığımıza davet ettik. Onlara dedik ki ‘Eğer zeminde bir sıkıntı yoksa, biz sizlere destek olursak, yerinde dönüştürmek ister misiniz?’ Ve gördüğümüz manzara şuydu; herkes yerinde dönüşüm istiyor. Herkes mahallesinde kalmak istiyor, daha sağlam, daha güvenli konutlar yapılırsa bizler burada evlerimizde huzurla otururuz diyorlar. Bunun için de biz bir program hazırladık. Ortalama bir metrekare inşaat maliyeti ne kadar eder diye düşündük ve aldığımız prensip kararı şu; 100 metre kadar için 500 bin lira hibe, aynı zamanda 500 bin lira da kredi. Eğer yüz metreden büyükse kredi miktarı 700 bin liraya çıkıyor. 150 metreden büyükse 800 bin liraya kadar kredi vermeye devam edeceğiz. İş yerleri için de 250 bin lira hibe ve 250’den başlamak üzere 500 bin liraya kadar kredi vermeye devam edeceğiz. Arkadaşlar kredinin ödeme süresi önce iki sene ödemesiz, sonra da on sene sıfır faiz geri dönüşüm. Yani ortalama neredeyse ayda üç bin lira gibi ödeyecek bir kardeşimiz kredisini ödemiş olacak. Üç sene sonra, beş sene sonra, yedi sene sonra öde. Üç bin lira gibi bir paranın da ayda ciddi bir rakam tutmayacağını ve sizleri de üzmeyeceğini biliyoruz. Büyük fedakarlıklar yaparak bu bölgeleri ayağa kaldırabilme adına bu projeye başlıyoruz” dedi.

2023 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem