SAVAŞ: “HATAYLILAR GÜÇLÜDÜR, İNSANLARIMIZ GERİ DÖNECEK”

SAVAŞ: “HATAYLILAR GÜÇLÜDÜR, İNSANLARIMIZ GERİ DÖNECEK”

ABONE OL
24 Ocak 2024 22:21
SAVAŞ: “HATAYLILAR GÜÇLÜDÜR, İNSANLARIMIZ GERİ DÖNECEK”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir youtube kanalının canlı yayın konuğu olarak 6 Şubat depreminin yıldönümü yaklaşırken Hatay’a ilişkin soruları yanıtladı.

“ İKİ BİN YILIN EN BÜYÜK DEPREMİNİ YAŞADIK”

6 Şubat depremi ve daha sonrasında yaşanan depremin çok ciddi bir boyutta olduğunu belirterek süreç hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Son iki bin yılın en büyük depremini yaşadık. Hatay’ın Antakya ve Defne ilçeleri depremden en çok etkilenen ilçeler. Depremin ilk tetiklendiği yer Kahramanmaraş olabilir ama en fazla Hatay etkilendi. İlk zamanlarda yaralarımızı sarmak için, hayatını kaybeden insanlarımızın defin işlerini yaptık. Halen çadırda ve konteynerlerde yaşayan insanlarımız var. Köylerde daha çok çadır, merkezde genellikle konteynerler var. Ve konteyner bekleyen insanlarımız da var. 130’dan fazla konteynerkent var” dedi.

“GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞTIK, ÇALIŞMAYA DA DEVAM EDİYORUZ”

Depremin ardından ilçelere göçün çok fazla olduğunu söyleyen Savaş, “ Çoğu insanımız akrabalarına veya kendi köylerine yerleşti. Kırsal kesimdeki ihtiyaçlar oldukça arttı. Özellikle Altınözü, Yayladağı ve Reyhanlı’da nüfus iki veya üç kat daha fazla oldu. Biz sadece yıkılan bölgelerle değil kırsaldaki altyapı ve birçok ihtiyaçlar için uğraşıyoruz. Birçok yeni yapılan evlere altyapı yapıyoruz. Yeni yerleşim yerlerine de kanalizasyon hattı götürmek için gayret ediyoruz. İlk 7 ayımız müthiş bir tempo ile geçti. Altyapımızın çok büyük bir kısmı ciddi zararlar gördü ve bizler gece gündüz demeden çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.