SAVAŞ: MESELEMİZ BU COĞRAFYANIN HATAYLILARIN ELİNDE KALMASIDIR

SAVAŞ: MESELEMİZ BU COĞRAFYANIN HATAYLILARIN ELİNDE KALMASIDIR

ABONE OL
25 Eylül 2023 17:25
SAVAŞ: MESELEMİZ BU COĞRAFYANIN HATAYLILARIN ELİNDE KALMASIDIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ ilçesinde düzenlenen halk toplantılarında vatandaşlar, muhtarlar ve sporcularla bir araya geldi.

Yaylıca, Cumhuriyet, Vakıflı, Hıdırbey, Çiğdede Mahallelerini ziyaret eden Başkan Savaş, deprem sonrası yaşanan sorunları tek tek dinleyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Savaş; yol, su ve kanalizasyon sorunlarının çözüme kavuşturulması için gerekli talimatlar vererek bölgede yeni görevlendirmeler yaptı. Büyükşehir Belediyesinin de depremzede bir kurum olduğunu, çok sayıda yönetici ve personellerinin vefat ettiğini hatırlatan Lütfü Savaş, depremin ilk zamanlarında arama kurtarma çalışmalarını ve gelen yardımları koordine etmek için çalıştıklarını anlattı.

HATAY’DA DEMOGRAFİK VE EKONOMİK YAPIMIZI MUTLAKA KORUMALIYIZ

Hatay’daki Suriyelilerin gün geçtikçe ciddi oranda arttığına dikkat çeken Savaş, “Başka şehirlere göç eden insanlarımızın geri dönmelerini sağlamalıyız. Hatay’da 550 bin Suriyeli var. Suriyeli kadınların doğum oranları Türk kadınlarınkinden çok daha yüksek.  Suriyeliler, alışverişlerini sadece kendi işletmelerinden ve kendi aralarında yapıyor. Hatay’da demografik ve ekonomik yapımızı mutlaka korumalıyız. Mesele bu coğrafyanın Hataylıların elinde kalma meselesidir. Biz kimsenin düşmanı değiliz, sadece kendi insanlarımızla ilgilenmek istiyoruz.” dedi.

KOOPERATİFLER İÇİN YER TAHSİSİ SAĞLIYORUZ

Vakıflı Mahallesinde, Yeniden Hatay Yeniden Hayat Kadın Kooperatifini ziyaret eden Savaş, kadın girişimcilerden kooperatifin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Toplantıda, kadınların ekonomik bağımsızlık kazanmalarını teşvik etmek ve yerel ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla yapılacak işbirlikleri ele alındı. Kadın kooperatifi üyeleri, Savaş’a ürettikleri organik ürünlerin tanıtımını yaparak kooperatifin misyonu ve hedefleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında tarım emekçilerini desteklediklerini hatırlatan Başkan Savaş, “Kadın kooperatiflerinin desteklenmesi, yerel ekonomimizin canlanmasına büyük katkı sağlayacak. Kooperatif ürünlerinin Avrupa standartlarına uygun olması dâhilinde ihracat noktasında belediye olarak destek oluyoruz. Üretim, ambalaj, saklama gibi konularda teknik eğitimlerle destek olmaya çalışıyoruz. Üretim alanı sıkıntısı yaşayan kooperatifler için de yer tahsisi sağlıyoruz. Ayrıca online satış platformu üzerinden de katkı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

SAVAŞ GENÇ SPORCULARLA DA BULUŞTU

Samandağspor Kulübü genç sporcu ve aileleriyle buluşan Başkan Savaş, amatör ve profesyonel spor kulüplerine destek olmaya devam edeceklerini, sporun çocuklar için fiziksel gelişimleri açısından çok önemli olduğunu, çocukların eğitimdeki başarılarına da olumlu katkılar sağladığını kaydetti. Çocuklara yaptığımız yatırım, ibadetlerin en büyüğüdür diyerek depremin travmatik etkisinin sporla iyileştirilebileceğini aktardı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.