Hatay Haber Gündem

VALİ MASATLI İSKENDERUN’DA MUHTARLARLA BULUŞTU

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, İskenderun’da mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek kent genelindeki çalışmaları değerlendirdi.

VALİ MASATLI İSKENDERUN’DA MUHTARLARLA BULUŞTU
18 Ekim 2023 - 14:05

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, İskenderun’da mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek kent genelindeki çalışmaları değerlendirdi.

Muhtar buluşmasında İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve İskenderun Belediye BaşkanıFatih Tosyalı da hazır bulundu. Vali Masatlı, İskenderun’da çalışmaların hızlanacağını ve gelecek kuşaklara daha güzel bir İskenderun bırakacaklarını kaydetti.

ENKAZIN YEKÜNÜ BEŞ İLÇEDE

Yıkımlarla beraber enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini, birkaç aya kadar biteceğini ifade eden Vali Masatlı “Çok sürmez İskenderun’da da biraz hızlanacağız. Esas enkazın ana yekümü Antakya merkez, Defne, Samandağ, Kırıkhan ve Hassa. 270 bin bağımsız bölümü yıktık ve yıkacağız. Bunların yerine de yenilerini yapacağız. 170 bin insanımız 54 bin konteynerde barınıyor. Bu sayıyı da 75 binin üstüne çıkaracağız, inşaatlar devam ediyor. Bunun dışında can kayıplarımız 25 binin üstünde. 23 bin 780 kayıtlı kaybımız var. 210 vatandaşımıza da eriyemedik. Diğer şehirlere gidip hayatını kaybedenler var” diye konuştu.

32 BİN 600’DEN FAZLA TOPLU KONUT DEVAM EDİYOR

Yıkılan binaların yerine yenilerinin yapımının sürdüğünü sözlerine ekleyen Vali Masatlı “Çünkü siz İskenderunlular olarak da buna şahitsiniz. 32 bin 600’den fazla toplu konut inşaatımız devam ediyor. Büyük bölümü İskenderun Cebike bölümüne, Hastanelerimiz devam ediyor, bir hafta on güne kadar, İskenderun Devlet Hastanesi bitiyor. Antakya Araştırma hastanesini de Aralık ayında açarız. Defne’nin yarım kalan bir kısmı var, ameliyathane kısmı oda bitti bu arada yolları ile ilgili çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

DEVLETİ CUMHURBAŞKANI VALİLER VE MUHTARLAR TEMSİL EDER

Vali Masatlı şu sözlerle konuşmasını tamamladı: “Temelde devleti üç kişi temsil eder. Cumhurbaşkanımız, ilde Valiler ve Muhtarlar temsil eder. Dolayısıyla bizler devletin genel manada tabi kaymakam arkadaşlarımız, bizim buradaki hem devletimizin, hükümetimizin ve bizlerin temsilcisi. Dolayısıyla buradaki bütün yönetim sorumluluğunu da biz üstümüze almışız durumdayız.”

Vali Masatlı, konuşmasının ardından muhtarların sorularını yanıtladı.

2023 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem