YÖK BAŞKANI EROL ÖZVAR HATAY’DA ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

YÖK BAŞKANI EROL ÖZVAR HATAY’DA ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

ABONE OL
8 Aralık 2023 19:23
YÖK BAŞKANI EROL ÖZVAR HATAY’DA ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda Akademik Atama, Yükselme ve Akademik Başarı ödül töreni, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Veysel Eren gerçekleştirdi. Programın açılışında konuşan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren yaptığı konuşmada: “Üniversitemiz, geçtiğimiz bir yıl içinde yaşadığı zorluklara rağmen, kararlılıkla güçlü bir şekilde ayakta durdu. Depremin yıkıcı etkilerine rağmen, bir araya gelerek sorunlarımızın çözümü için durmadan çalıştık. Burada sarsılmaz bir iradeyle toplanmış olmamız bu dayanışmanın ve azmin bir göstergesidir. Bizim için önemli olan sadece mevcut sorunları çözmek değil, aynı zamanda geleceğe dair vizyonumuzu hayata geçirmenin yollarını aramak, gerekiyorsa yeni yollar açmaktır. Bu bağlamda, üniversitemizin kampüsünü daha modern, daha verimli ve daha güçlü bir eğitim merkezi haline getirmek için kararlılığımızı ifade etmek istiyorum.” dedi.

AKADEMİK ÇALIŞMALAR BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE YÜRÜTÜLDÜ

Depremin tüm maddi ve manevi etkilerine rağmen üniversitemizde akademik çalışmaların büyük bir özveriyle yürütüldüğünü belirten Rektör Eren: “2023 yılı içerisinde Q1 seviyesinde 61 Q2 seviyesinde 89 yayın literatüre kazandırılmıştır. Yürürlükte ve sözleşme aşamasında bulunan 18 TÜBİTAK projesi, 82 BAP Projesi ve 2 AB Projesine ilaveten 4 adet patentimiz tescillenmiştir. Yeni dönemle birlikte bilimsel çalışmalarımıza her zaman olduğu gibi sınırsız destek vermeye devam edeceğiz. dedi.

Rektörümüz konuşmasının sonunda: “Kampüsümüzün yeniden ihyasında ve inşasında desteklerini esirgemeyen başta Sayın YÖK Başkanımıza ve Sayın Valimize, Değerli YÖK Üyelerimize, bürokrasinin çeşitli kademelerinde işlerimizi kolaylaştırarak bizlere destek olan devlet büyüklerimize ve sivil toplum kuruluşlarına, ayrıca katılımlarıyla bizleri onurlandıran kıymetli Rektörlerime ve siz değerli katılımcılara yürekten teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

ÖZVAR: MKÜ DİĞER ÜNİVERSİTELERE İYİ BİR ÖRNEK

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar: “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinin depremin yaralarını sarmak adına Hatay’da yürüttüğü faaliyetleri ve gösterdiği gayretleri takdirle karşılıyoruz. Depremin oluşturduğu yaraları birlikte sarmaya devam edeceğiz. Üniversitelerin ayakta kalması, araştırma faaliyetlerine devam etmesi, öğrenci yetiştirmesi, bilimle iştigal etmiş olması bizim hayatiyetimizin en temel göstergesidir. Her bir hocamızı tebrik ediyorum. Bu hakikaten bizler açısından da önemli bir motivasyon kaynağı. Hocalarımızın başka yerlere göç etmeden üniversiteye sahip çıkmaları, eğitim-öğretim konusunda ısrar etmeleri, bilimsel çalışmalarını yapmak için gayret sarf etmeleri bu ülkenin canlılığının hayatiyetinin temel göstergesidir.” ifadesini kullandı.

Özvar, bilimsel üretkenliğe büyük önem verdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Özellikle etki değeri yüksek ve nitelikli yayın sayısının artmasını, kalite odaklı, yükseköğretim anlayışımızı desteklenmesi bakımından teşvik ediyoruz. Bu tür yayınların artmasıyla birlikte üniversitelerimizin uluslararası yönünün ve saygınlığının daha da artacağına inanıyoruz. Makale yayınlarının yanında yürütülen projeleri ve alınan patentleri de son derece kıymetli bulduğumuzu ifade etmek isterim. Bunlar sayesinde teknolojik gelişme sağlanması, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi ve etki değeri yüksek yayınlar yapılabilmesi ancak mümkün olabilmektedir” dedi. Özvar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin depreme rağmen bu yıl yayın, proje ve patent alanlarında gösterdiği performansının dikkat çekici olduğunu, bunun diğer bütün üniversiteler için güzel bir örnek teşkil ettiğini belirtti.

AKADEMİSYENLERE BİNİŞLERİ PROTOKOL TARAFINDAN GİYDİRİLDİ

Törenin açılış konuşmalarının ardından akademik yükselme sağlayan akademisyenlere binişleri YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Rektörümüz Prof. Dr. Veysel Eren, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Naci Gündoğan, Prof. Dr. Arif Bilgin, Mersin Üniversite Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan tarafından giydirildi. Biniş giyme töreninin ardından proje, patent ve tescil ile Q1 ve Q2 sınıfında yer alan dergilerde yayınlanan makale ödül töreni gerçekleştirildi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.