ÇALIŞKAN: “EĞİTİM SİSTEMİMİZ BÜYÜK BİR REZALET”

ÇALIŞKAN: “EĞİTİM SİSTEMİMİZ BÜYÜK BİR REZALET”

ABONE OL
29 Aralık 2023 18:58
ÇALIŞKAN: “EĞİTİM SİSTEMİMİZ BÜYÜK BİR REZALET”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan Meclis kürsüsünden eğitim sorunlarına değindi.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Çalışkan, hükümetin son 20 yıldaki eğitim politikalarını eleştirdi. Eğitimin ülkenin en büyük sorunu olduğunun altını çizen Çalışkan, eğitim kalitesinin düşmesiyle gençlerin büyük bir ahlaki çöküntü içine düştüğünü, iş başındakilerin kimliklerine bakarak dine düşman olduklarını, nefret duygusu beslemeye başladıklarını ifade etti.

“EĞİTİM SİSTEMİMİZ BÜYÜK BİR REZALET”

Çalışkan konuşmasında, “Maalesef ki eğitim sistemimiz büyük bir rezalet. İlköğretimden başlamak üzere on iki yıl eğitim zaten sanatkârlığı ortadan kaldırdı, meslek lisesi mezunlarını perişan etti. Bununla beraber üniversite ise çok daha vahim bir tabloyla karşı karşıya. Bugün üniversite mezunu her bir genç, işsizler ordusuna yeni katılan bir asker maalesef. Bunun için de üniversite mezunlarının hiçbirisi ülkemizde geleceği göremeyip ilk fırsatta yurt dışına kaçmayı hedeflemekte; burada kalanlar ise mülakat gibi, torpil gibi, ayrımcılık gibi şeylerle karşı karşıya. Burada, bir düşünürün ifadesiyle, üniversite; işsizliği önlemenin, beş yıl parka almanın çağdaş yoludur” ifadelerini kullandı.

 “GENÇLİĞİMİZİN PROBLEMLERİ ARAŞTIRILMALI”

Tabii ki üniversite mezunlarının pek çok problemi olduğu gibi eğitim hayatı boyunca da maruz kaldıkları pek çok sıkıntı olduğunun altını çizen Çalışkan, “KYK’ların ücretleri minimize edilmeli, burslar artırılmalı ama hepsinden önemlisi bir üniversite eğer bünyesine öğrenci alıyorsa mutlak surette bu öğrenci mezun olduktan sonra hangi alanlarda çalışabilir, iş garantisi verilmeli; buna yardımcı olunmalı ve ülkemizde adalet tesis edilmeli, hiç kimse yarınlarından endişe duymamalı. Bu duygularla, bu önergeye mutlak surette “evet” denmesi gerektiğini, gençliğimizin, neslimizin problemlerinin araştırılması gerektiğini ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.