Hatay Haber Gündem

HBB’DEN HATAY’A 450 KONUTLUK YENİ MAHALLE

HBB’DEN HATAY’A 450 KONUTLUK YENİ MAHALLE
22 Mart 2024 - 0:17

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), ulusal ve uluslararası önemli kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak hazırladığı proje ile 450 konutluk yeni bir mahalle kurulacağını açıkladı.

HBB, Hatay’ın karşı karşıya olduğu plansız kentsel yayılma, tarihi kent kimliğinin yok olması, kültürel mirasın korunamaması, çeşitliliğin yok olması, doğal çevre arazi spekülasyonları ve mülkiyetin el değiştirmesi gibi riskleri bilimsel yöntemlerle tespit ettiğini açıkladı.

MEKÂNSAL, EKONOMİK, TOPLUMSAL, İYİLEŞME PLANLARI HAZIR

Büyükşehir yetkilileri, Hatay için iyileştirici, onarıcı ve afetlere dirençli şehircilik yaklaşımıyla yepyeni bir strateji ve eylem planı hazırladığına dikkat çekti. Mekânsal iyileşme için 17 strateji ve 74 eylem belirlediklerini, ekonomik iyileşme için 5 ana strateji ve 11 eylem planıyla hareket edeceklerini, toplumsal iyileşmeyi sağlamak için ise 4 ana strateji ve 14 eylem planıyla çalışacaklarını ifade etti.

İLK ETAPTA 450 KONUT, 84 TİCARİ ALAN, 250 ARAÇLIK OTOPARK

Aylar süren çalışmanın ardından Hollanda hükümetinin bazı finans kurumları ve Hollanda’nın Türkiye Büyükelçiliği içinde olduğu konsorsiyumla birlikte birinci etabında 450 konut, 84 ticari alan ve 250 araçlık otoparkı bulunan bir mahalle kuracaklarını duyuran Büyükşehir Belediyesi, bu konutları dezavantajlı grupların, yeni evlenen gençlerin ve konutu olmayan kiracı ailelerin kullanımına sunacaklarını belirtti. Konut yapım planlarının ve kaynaklarının hazır olduğunu da müjdeleyen HBB yetkilileri, Hatay’ın iyileşme zamanı geldiğini ve bu süreçte halkın da desteğini beklediklerini ifade etti.

2023 Her Hakkı Saklıdır - Hatay Haber Gündem