KARA: TAHRİBATIN TELAFİSİ İMKANSIZ

KARA: TAHRİBATIN TELAFİSİ İMKANSIZ

ABONE OL
14 Haziran 2023 10:06
KARA: TAHRİBATIN TELAFİSİ İMKANSIZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması istemiyle bir soru önergesi yayınladı.

Milletvekili Kara, olağanüstü hallerde dahi hizmete devam etmesinin hayati önem taşıdığı hastane gibi kamu binalarının bile yıkılmasına isyan etti. Deprem sonrası enkaz kaldırma çalışmaları sırasında depremzedelerin soluduğu havaya karışan tehlikeli kimyasalların halk sağlığını tehdit ettiğine vurgu yapan Milletvekili, molozların plansız ve bilinçsizce kıymetli tarım arazileri ve deniz kıyıları gibi alanlara dökülmesinin doğa tahribatını telafisi zor boyutlara taşıdığına dikkat çekerek; afet yönetimi planına atık yönetimi planın da dahil edilmesi gerektiğini hatırlattı.

LİYAKATSİZ YÖNETİMİN YOZLAŞMIŞ SİSTEMİ

Kendisinin de depremzede olduğunu söyleyen Milletvekili, “depremi yaşamış bir vatandaş olarak tüm süreçlerindeki aksaklıklara tanıklık ettim. Kritik kabul edilen ilk saatler boyunca gerekli müdahalenin yapılmamış olması, olası afetlere karşı hazırlıklı olması gereken kurumların ne yapacağını bilememesi, inisiyatif kullanamayan kurum yöneticileri ya da afetzedelere yardım yapmak sorumluluğunu üstlendiği halde, ihtiyaçları ücret karşılığı satan kurumlara dönüşmesi liyakatsiz yönetimin yozlaşmış sistemidir” dedi.

CHP’li Milletvekili Nermin Yıldırım Kara’nın soruları şu şekilde;

Hasar tespit çalışmaları neticesinde ilçeler ve il geneli olmak üzere Hatay’da kaç bina yıkılmış; kaçı ağır, orta ve hafif olmak üzere hasarlı nitelemesiyle kayıt altına alınmıştır?

Afet bölgesinde, imar aflarından yararlanarak Yapı Kayıt Belgesi alan yapıdan ne kadarı depremde yıkılmıştır?

Hatay genelindeki kamu binaları depreme dayanıklılık bakımından denetlenmiş midir? Denetlenmiş ise, neticesinde okul, yurt ve hastanelerden ne kadarı hakkında yıkım, güçlendirme veya kullanım kararı verilmiştir?

Deprem fay hatları üzerindeki yerleşim yerlerinin daha güvenli alanlara taşınması ve yeniden inşası için planlama nedir, ne aşamadadır?

Kalıcı konut çalışmalarının hemen başlatılacağı yapılan açıklamalardan anlaşılmaktadır. Deprem sonrası yapılacak ihalelerde davet edilecek firma kriterleriniz nedir? Bu ihalelerin tüm süreçleri şeffaf şekilde yapılacak mıdır?

Yeni yapılanma sürecinde inşaat izinlerinin düzenlenmesi ve ruhsatlandırılması için ne tür iyileştirmeler yapılacaktır?

Çevre Mühendisleri Odasının yaptığı açıklamaya göre Hatay’dan alınan numunelerde %90 asbeste rastlanmıştır. Deprem bölgesindeki enkazların ayrıştırılmasını ve kaldırılmasını, ortaya çıkacak atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi konusunda bir çalışmanız var mı? Varsa ne aşamadadır?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.