SAVAŞ: HATAY GAP’A DÂHİL EDİLMELİ

SAVAŞ: HATAY GAP’A DÂHİL EDİLMELİ

ABONE OL
30 Kasım 2023 11:22
SAVAŞ: HATAY GAP’A DÂHİL EDİLMELİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın GAP bölgesi kapsamında dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Sosyal medya paylaşımlarında Hatay’da yaşanan sıkıntıların gündemde tutulmasının önemli olduğunu ve bu paylaşımların doğru ve tarafsız bilgiler içermesini beklediklerini kaydeden Savaş, Hatay’ın yeniden yapılanma sürecinde herkese önemli görevler düştüğünü kaydetti.

“RESTORASYON VE YAPILACAK ÇALIŞMALAR İLE İLGİLİ BELİRSİZLİKLER VAR”

Hatay’daki rezerv ilan edilen alanlar ile ilgili gelen soruları yanıtlayan Savaş, “Normal şartlarda kötü yapı stoğunun olduğu riskli alanlarda daha çok boş alanlar olur ve oralar rezerv alanı ilan edilir. Tarihi doku ile ilgili bizden bilgiler istendi ve biz verdik. O planı Kültür Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. Özel bir şirket ve bir mimar ile birlikte çalışmalar yapıyor. O konu askıya çıkacaktır. Köprübaşından sonra rezerv alanı ilan etmişler. Birçok vakfın da oralarda mülkiyeti var, kişilerin mülkiyet hakları var. Restorasyon ve yapılacak çalışmalar ile ilgili belirsizlikler var. Tablonun tümünü görmemiz gerekiyor” dedi.

“AMACIMIZ İNSANLARIMIZI OLUMSUZ ŞARTLARDAN KURTARMAKTI”

Hatay’ın riskli bölgeleri için deprem öncesinde ilgili bakanlıklara rapor ve projeler verilmesine rağmen hiçbir yanıt almadıklarını da sözlerine ekleyen HBB Başkanı Lütfü Savaş, “7 mahalle için 32 hektarlık alanda kentsel dönüşüm ve riskli alanlar için çok çalıştık. Dağ mahallesindeki insanlarımız sağlıksız koşullarda yaşıyor. Onları Narlıca Mahallemizin girişinde sağlıklı evler yapmak istedik. Bakanlıklar hiçbir yazımıza cevap bile vermedi. Dağ bandındaki projemiz onaylansaydı Kurtuluş Mahallesine kadar çok modern bir görünüm kazanacaktı o bölgeler. Amacımız oradaki insanlarımızı olumsuz şartlardan kurtarmaktı. Ben sosyal medya ve bulunduğum her yerde bunu dile getirdim” dedi. Savaş, Serinyol-Arsuz Madenli yolunun Ocak ayında bitirmeyi planladıklarını da söyleyerek ayrıca 3 köprü çalışmasının olduğunu belirtti.

“BÖLGENİN YÜZDE 64’ÜNÜN HASAR ALACAĞINI SÖYLEDİK VE YÜZDE 65’İ ÇOK CİDDİ BÜYÜK HASAR ALDI”

Savaş konuşmasının devamında şöyle söyledi: 2013 yılında kentsel dönüşüm yasası çıktı. Ben o zaman Antakya Belediye Başkanıydım. En kötü yapı stoğu Aksaray ve Emek Mahallesindeydi. Buraları riski alan ettiren benim. Ben CHP’ye geçince burayı Antakya Belediyesine verdiler. Antakya Belediyesi de yapamadı. 2019 yılında bakanlık kentsel dönüşüm strateji belgesi istedi bizden. 1 yıl içinde Antakya ve Defne ilçelerinde 46 mahalleye çalıştık. Buraları 26 bölgeye ayırarak yüzde 64’ünün büyük hasar göreceğini söyledik. Ve maalesef yüzde 65’i büyük hasar aldı. Bize izin verselerdi inşaata başlayacaktık ama izin vermediler”

TÜM YETKİ AFAD’TA

Deprem bölgesindeki bütün yetkinin AFAD’a ait olduğunu vurgulayan Savaş, “ Değiştirilen kanun ile 2022 de bütün yetki AFAD’a verildi. Depremin ilk günlerinden itibaren bütün yetki AFAD’ta. Ve 8 bakanlık da AFAD’a yardım eder hükümetin çıkardığı kanunlara göre. Belediye olarak cenaze ve yangın desteklerinde bize görevler veriliyor. Ama biz depremin ilk günlerinden itibaren binlerce kişiyi kurtardık. Yol, kanalizasyon ve içme suyu gibi birçok alanda çalışmalar da gerçekleştirdik. Belediyemizden 166 personelimiz hayatını kaybetti. Binalarımız ya enkaz haline geldi ya da ağır hasarlı durumda” diye konuştu.

“HATAY GAP’A DÂHİL EDİLMELİ”

Hatay’ın özel Afet Bölgesi ilan edilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Savaş, “ Hatay özel afet bölgesi olmayı hak ediyor. Bazı illere özel çalışmalar daha önce yapıldı. Burada da teşvik getirilir,  vergi ve KDV muafiyeti yapılabilir. Ya da Hatay GAP’a dâhil edilmeli. 9 şehir GAP’a dâhil şu anda. GAP’ın Türkiye’deki yatırım bütçesinin yüzde 11’i. Eğitimden sağlığa ve teknoloji ile de buraya yatırım olur. Afet bölgesi olmasak da GAP’A dâhil edilmemiz gerekir” açıklamalarında bulundu.

Lütfü Savaş, Antakya Uzunçarşı ve Ayakkabıcılar Çarşı bölgesinde yaşanan şiddetli yağışlarda bölgenin sit alanı olduğundan dolayı çalışma yapılmasına izin verilmediğini hatırlattı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.