BAŞKAN TEKGÜZEL’DEN ÇİRKİN İFADEYE KINAMA

BAŞKAN TEKGÜZEL’DEN ÇİRKİN İFADEYE KINAMA

ABONE OL
3 Eylül 2023 23:00
BAŞKAN TEKGÜZEL’DEN ÇİRKİN İFADEYE KINAMA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Mustafa Tekgüzel, bir vatandaşın CİMER şikayetinde kullandığı “Tüm sağlıkçı katillerini kafamda akladım” ifadelerini kınadı.

Sağlıkçılara uygulanan şiddeti tümüyle reddettiklerini belirten ve her nereden ve kimden gelirse geldin şiddetin hiçbir türlüsüne tahammülleri olmadığını vurgulayan Tekgüzel açıklamasında; “Evet yanlış okumadınız! Eşinin tedavisi amacıyla Arsuz Devlet Hastanesine başvuran Mahmut Reyhani adlı vatandaşa, randevu saatinden önce hastaneye gelmesine rağmen hasta kaydı açılarak yardımcı olunduğu, tedavi sürecinde taleplerinin değerlendirilmesine rağmen görevli personellere “Namussuz” gibi sözler sarf ederek yine sağlık personelini Kaymakamlığa şikâyet edeceğim diye tehditler savurduğu tüm bunlar yetmezmiş gibi CİMER üzerinden de “Tüm sağlıkçı katillerini kafamda akladım.” Şeklindeki ifadesini kınıyor ve yaşanan olayı kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

HER TÜRLÜ ŞİDDETİ SAĞLIK-SEN OLARAK KINIYORUZ

Sağlıkta şiddet, şüphesiz ki hayatın tüm alanlarında şiddeti doğuran nedenlerden, şiddete yatkın insanların caydırılamamasından ve şiddet uygulayanların yeterince yaptırım görmemesinden tümüyle bağımsız bir olgu değildir. Bununla birlikte, ülkemizde diğer alanlarda çalışanlara nispetle sağlık çalışanlarının yaklaşık 20 kat daha sık şiddete uğruyor olması ve sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarının sıklık ve derecesinin giderek artıyor olması, bu meseleyi ülkemizin çok önemli sorunlarından biri haline getirmiştir. Sağlıkta şiddet olayları, sadece şiddetin mağduru olanları fiziksel ve psikolojik travmaya uğratmanın ve belli bir süre için sağlık hizmeti vermekten alıkoymanın ötesinde, tüm hekim ve sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu ciddi şekilde etkilemekte ve ülkemizde verilen sağlık hizmetlerini orta ve uzun vadede ciddi şekilde etkileyecek sonuçlara neden olmaktadır. Sağlıkta şiddetin nedenlerinin ortaya konması, çözümü için acilen etkili adımların atılması ve bu tip paylaşımların telafisi imkânsız sonuçlar ortaya çıkarmaması adına gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir. Doğumdan ölüme kadar yanımızda olan, her anını insan sağlığı için adamış olan sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddeti SAĞLIK-SEN olarak kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.